Napełnianie opon azotem

Awatar użytkownika
Marcus_Dux
Mistrz
Mistrz
Model: Civic 4d '99
Silnik: 1.4 NPb+LPG

Napełnianie opon azotem

Post autor: Marcus_Dux »

Poszukuję warsztatu jak w temacie. Mile widziany warsztat po praskiej stronie Wa-wy. ;-)
Pozdrawiam :-)
Marcus_Dux

Blaszanka Marcus'a_Dux'a

— Napoleon Bonaparte

droset
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: droset »

W Norauto nabijają (w każdym tego słowa znaczeniu) ;)

Awatar użytkownika
Marcus_Dux
Mistrz
Mistrz
Model: Civic 4d '99
Silnik: 1.4 NPb+LPG

Post autor: Marcus_Dux »

droset pisze:W Norauto nabijają (w każdym tego słowa znaczeniu) ;)
Dzięki droset :-)

Byłem sprawdzili, dobili za całe 10 zł
Pozdrawiam :-)
Marcus_Dux

Blaszanka Marcus'a_Dux'a

— Napoleon Bonaparte

hoobciu
Stara się...
Stara się...

Post autor: hoobciu »

Co to w ogole daje??

tyski77
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: tyski77 »

Normalne powietrze którym oddychamy ma w sobie 78% azotu. Wiec zmiany cisnienia bedą takie same. Jedynym plusem jest to że azot nie wchodzi w reakcje z gumą tak szybką jak zwykle powietrze

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Model: Avensis T22
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv

Post autor: wrc »

ja uwazam to za kit, bo i tak zewnetrzna strona (i to ona zawsze kruszeje) ma kontakt z powietrzem, i do tego narazona jest na dzialanie UV ktore powoduja wulkanizacje gumy, azot w kolach oponom zycia nie wydluzy, ew. zapewni bardziej rownomierne cisnienie przed i po nagrzaniu opony

pozdr :-D

topolxd
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: topolxd »

Napełnianie opon azotem to wyrzucanie pieniędzy w powietrze, dosłownie.
Istotna jest też mniejsza tendencja azotu do zmiany ciśnienia pod wpływem temperatury.
jest to jedna z wiekszych bzdur wspolczesnej motoryzacji, nie dosc ze azot stanowi wiekszosc mieszaniny gazow jaka jest powietrze to kazdy kto choc troche uwazal na lekcja fizyki, badz chemii powinien wiedziec ze KAZDY GAZ (w tym tez azot) obowiazuje rownanie Clapeyrona (PV = nRT) określające zwiazek miedzy jego temperatura, ciśnieniem i objetościa. W takim razie trzeba zalozyc ze pojemnosc opony jest stala, wiec zmienia sie tylko cisnienie i temperatura. Na gaz dziala wtedy prawo Charlsa mowiace iz: p/T=const czyli zaleznosc miedzy cisnieniem a temperatura jest stala, a wiec gdy rosnie jedno drugie takze musi wzrosnac!

Powietrze oraz azot obiwiazuje te samo prawo wiec wzrost cisnienia bedzie identyczny z dokladnoscia do tysiecznych czesci bara!!

Zaolejenie? Kazda sprezarka pompujaca powinna miec system oczyszczajacy!
Zawilogcenie itp? Nawet gdy napompujemy kola azotem w srodku i tak zostanie troche powietrza, wilgoci itp, opone trzeba byloby wyczyscic oraz odessac, jaki warszat to robi?
Nawet jesli to co z tego jezeli z zewnatrz na opone i tak dziala wilgoc, sol i inne czynniki zewnetrzne.

W powietrzu jest 78% azotu, popmpujac czystym azotem opone nieoczysczona, byc moze zwiekszymy jego procentowa zawartosc w powietrzu wewnatrz opony zaledwie o kilka procent. O porach w gumie to szkoda mowic bo takie tlumaczenia ze tlen je lepeij przenika to smieszne :D

Jedyne zastosowanie azotu widze w sporcie samochodowym gdzie w trakcie pozaru brak tlenu w oponie spowoduje nie podsycenie pozaru!

Eboll
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T27
Silnik: 1.6 benzyna

Post autor: Eboll »

Topolxd nareszcie Ktoś napisał co trzeba, ale ja post wcześniej wyjaśniłem to prościej. Myślę, że następny mit obalony, co by tu jeszcze...???
ja wiem ??

Awatar użytkownika
solonyone
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T25
Silnik: 1ZZ-FE

Post autor: solonyone »

A gdyby napełnić opony helem?

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Model: Avensis T22
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv

Post autor: wrc »

solonyone pisze:A gdyby napełnić opony helem?
byloby na pewno drogo, korzysci pewnie bylyby zadne
moze jak w traktorach woda kola zalac?

pozdr :-D

topolxd
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: topolxd »

hel pewnie dalby wiecej niz azot :P nacisk bylby mniejszy wiec prawdopodobnie sprzyjaloby to mieleniu kolami w miejscu :> ale tez powinien poprawic sie komfort resorowania (mniejsza masa resorowana :p)

w trakotorach opony napelnia sie czasem wodą, badz zimą wodnym roztworem podchlorynu wapnia (woda by zamarzla) aby zwiekszyc nacisk oraz przez to sile ciagu

ODPOWIEDZ