[t27] gwizd ze skrzyni biegów

Wszystko o skrzyniach biegów...
jan_inżynier
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis T27
Silnik: 1ZR-FAE

[t27] gwizd ze skrzyni biegów

Post autor: jan_inżynier »

[T27, silnik 1,6 benz., skrzynia manual 6-biegowa]
Po 2 latach i 26 tys. przebiegu zaczyna być słyszalny gwizd w skrzyni, przy delikatnym dodawaniu gazu, na wszystkich wyższych biegach przy predkości ok. 70-80km/h. Jest wyraźnie głośniej niż było na początku, zwłaszcza na gładkim asfalcie i przy wy łączonym radiu. Wciśnięcie sprzegła - wszystko ustaje. W serwisie udają że nic nie słyszą i radzą czekać na koniec gwarancji.
Czy ktoś miał taki przypadek i najważniejsze czy zdąży toto się pogłębić a najlepiej rozlecieć do końca gwarancji? Co robić?

mech z toyoty
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: xc90
Silnik: 3,2 awd

Re: [t27] 1.6: gwizd ze skrzyni biegów

Post autor: mech z toyoty »

bardzo duzo przypadków,to nie wina łożysk,przerabiałem kilka razy,w serwisach mogą nawet nie wiedzieć co zrobić ,pozdrawiam

jan_inżynier
Nowicjusz
Nowicjusz

[t27] 1.6: gwizd ze skrzyni biegów

Też wydaje mi się, że to nie łożysko, raczej bym obstawiał wieniec zębaty - chyba na przekładni głównej. Gdyby to było łożysko to by wyło nawet po puszczeniu gazu, a u mnie wyje tylko gdy lekko przyspieszam - jakby na jednej stronie zazębienia. Czy dobrze główkuję?
Napisz proszę kolego co robić i czy to poważna sprawa, czy przejdzie zanim się przyzwyczaję albo czy się będzie pogłębiać i w koncu nastąpi awaria - oby nie po gwarancji, bo zostało mi 8 mies.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
natterr
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: T27
Silnik: 2.2 program by HEKO

Post autor: natterr »

jan_inżynier pisze:Też wydaje mi się, że to nie łożysko, raczej bym obstawiał wieniec zębaty - chyba na przekładni głównej. Gdyby to było łożysko to by wyło nawet po puszczeniu gazu, a u mnie wyje tylko gdy lekko przyspieszam - jakby na jednej stronie zazębienia. Czy dobrze główkuję?
Napisz proszę kolego co robić i czy to poważna sprawa, czy przejdzie zanim się przyzwyczaję albo czy się będzie pogłębiać i w koncu nastąpi awaria - oby nie po gwarancji, bo zostało mi 8 mies.
Pozdrawiam
Takie wycie to u siebie slysze przy przyspieszaniu gdzies w zakresie ok 1700 obrotow.
Przewaznie na 3 i 4 biegu. O cos takiego ci chodzi?
Wydaje mi sie, ze kiedys tego nie bylo.
Zreszta na zlocie ludzi podpytam ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
wawa69
Coś wie...
Coś wie...
Model: AVENSIS T27
Silnik: 1,8 BENZ

Post autor: wawa69 »

Mam to samo (1.8 benzyna,manual) "gwizd" zaczyna być słyszalny od 50km/h,najgłośniej jest między 80-90km/h Najgorsze jest to,że jest coraz bardziej słyszalny.Nawet przy włączonym radiu.Przebieg mojego autka to około 42tys.km.Gwarancja kończy mi się pod koniec czerwca.Byłem z tym w serwisie i przejechałem się razem z kierownikiem warsztatu i stwierdził,że to może być właśnie skrzynia biegów.Wzięli toyotę na podnośnik i spisali jakieś numery(skrzyni biegów ?) żeby o problemie poinformować centralę.Mieli do mnie oddzwonić co z problemem ale jakoś do tej pory nie doczekałem się telefony,a minął miesiąc.Mam nadzieję,że to nie jest jakiś zamierzony zabieg i czekają do końca gwarancji?W przyszłym tyg.chyba się do nich wybiorę bo nie zamierzam ze swoich pieniędzy płacić za naprawę lub wymianę skrzyni biegów.Najlepiej będzie jak wszyscy którzy mają ten sam problem zgłoszą się do serwisu i wtedy centrala coś zadziała.

Awatar użytkownika
natterr
Zaawansowany
Zaawansowany

wawa69 pisze:Mam to samo (1.8 benzyna,manual) "gwizd" zaczyna być słyszalny od 50km/h,najgłośniej jest między 80-90km/h Najgorsze jest to,że jest coraz bardziej słyszalny.Nawet przy włączonym radiu.Przebieg mojego autka to około 42tys.km.Gwarancja kończy mi się pod koniec czerwca.Byłem z tym w serwisie i przejechałem się razem z kierownikiem warsztatu i stwierdził,że to może być właśnie skrzynia biegów.Wzięli toyotę na podnośnik i spisali jakieś numery(skrzyni biegów ?) żeby o problemie poinformować centralę.Mieli do mnie oddzwonić co z problemem ale jakoś do tej pory nie doczekałem się telefony,a minął miesiąc.Mam nadzieję,że to nie jest jakiś zamierzony zabieg i czekają do końca gwarancji?W przyszłym tyg.chyba się do nich wybiorę bo nie zamierzam ze swoich pieniędzy płacić za naprawę lub wymianę skrzyni biegów.Najlepiej będzie jak wszyscy którzy mają ten sam problem zgłoszą się do serwisu i wtedy centrala coś zadziała.
Ktos zauwazyl u siebie cos podobnego?
Obrazek

Awatar użytkownika
jeffik
Zaawansowany
Zaawansowany
Silnik: 2.0 Valvematic

Post autor: jeffik »

U mnie narazie chyba (chyba bo żona więcej jeździ avką niż ja) nic takiego nie występuje... odpukać, ale w poprzednim aurisie miałem coś podobnego. Tzn. było to słyszalne od około 80-110km/h, było to takie bardziej jednostajne wycie niż gwizd i tylko na 5 i 6 biegu. Nie zdążyłem nic z tym zrobić bo aurisa zostawiłem w rozliczeniu za Avkę :-). Auris 1,4 D4D, przebieg nie duży bo ok. 16000km.
Swoją drogą muszę się przysłuchać, czy wszystko jest w porządku.

Awatar użytkownika
wawa69
Coś wie...
Coś wie...

Na początku nie zawracałem sobie tym głowy,myślałem,że z czasem silnik po prostu trochę inaczej pracuje.Zauważyłem to jakieś pół roku temu jadąc po dobrej jakości drodze przy prędkości około 90km/h.Na wertepach i przy włączonym radiu ten dźwięk nie był nawet słyszalny.Ale od tamtej pory słychać go już dość znacznie.Teraz ten "świst" jest już słyszalny od 50km/h aż do 120km/h.Powyżej tej prędkości zagłusza go już prawdopodobnie praca silnika.Zresztą to samo stwierdził gość z salonu.Każde wciśnięcie sprzęgła i zdjęcie nogi z gazu przerywa ten dźwięk.Bez znaczenia na jakim biegu jest samochód.Myślę,że to nie dotyczy wszystkich Toyot tylko tych z konkretną skrzynią biegów.Nie mam pojęcia gdzie produkują skrzynie biegów do naszych samochodów ale wygląda na to,że pewna seria tych skrzyń lub jakiś ich element są skopane.Jak widać dotyczy to również silników 1.6 jak i 1.8.Oczywiście jeżeli to wina skrzyni biegów. :niewiem:

jan_inżynier
Nowicjusz
Nowicjusz

Dokładnie mam takie objawy jak wawa69. 6-biegowe skrzynie do Avensisa chyba produkujemy w Wałbrzychu. Może ktoś stamtąd spróbuje wyjaśnić sprawę.

j123
Stara się...
Stara się...

Post autor: j123 »

U mnie "gwizd" slychac na 1-szym biegu po wcisnieciu sprzegla. Jedynka, ruszanie z miejsca, sprzeglo (zeby wlaczyc 2 bieg) i slychac gwizd (przy predkosci 30km/h i mniej). Na innych biegach tego zjawiska nie ma. Tylko 1 bieg.

Awatar użytkownika
natterr
Zaawansowany
Zaawansowany

j123 pisze:U mnie "gwizd" slychac na 1-szym biegu po wcisnieciu sprzegla. Jedynka, ruszanie z miejsca, sprzeglo (zeby wlaczyc 2 bieg) i slychac gwizd (przy predkosci 30km/h i mniej). Na innych biegach tego zjawiska nie ma. Tylko 1 bieg.
No ja ten gwizd najbardziej slysze do 2000 tys obrotow 3 czy 4 bieg.
Na przegladzie to musze zglosic.
Obrazek

Awatar użytkownika
wawa69
Coś wie...
Coś wie...

Byłem dziś w ASO w tej sprawie i już podobno wiedzą o co chodzi.Serwisant nawet mi tłumaczył o co chodzi ale niestety nie zapamiętałem.Jutro mam dzwonić żeby się umówić na naprawę.Coś mam wrażenie,że więcej osób zgłaszało ten problem.

Awatar użytkownika
natterr
Zaawansowany
Zaawansowany

wawa69 pisze:Byłem dziś w ASO w tej sprawie i już podobno wiedzą o co chodzi.Serwisant nawet mi tłumaczył o co chodzi ale niestety nie zapamiętałem.Jutro mam dzwonić żeby się umówić na naprawę.Coś mam wrażenie,że więcej osób zgłaszało ten problem.
I co powiedzieli w ASO? Bo ja wczoraj byłem i zgłaszałem.
Obrazek

Awatar użytkownika
wawa69
Coś wie...
Coś wie...

Już po naprawie.Auto było w serwisie około 3tyg.(brakowało części) otrzymałem samochód zastępczy(nowy Yaris) który miałem okazję przetestować.W związku z tym,że nie znam się na mechanice napiszę co zostało napisane w protokole naprawy gwarancyjnej.
Wyszczególnienie operacji: 336621 (obudowa machanizmu różnicowego)
I do tego było wyszczególnienie użytych materiałów,a więc:olej przekładniowy LV75W-GL4 (2,5l+,05l),wałek shaft,łożysko bearing(tapered rol) X 3szt,uszczelniacz półosi prawej,uszczelniacz seal(type t oil),uszczelniacz półosi lewej,mechanizm różnicowy,łożysko bearing(tapered),masa uszczelniająca-czerwona,siłownik sprzęgła,płytka regulacyjna shim X 2szt,nakrętka półosi X 2szt.
Może ktoś kto się bardziej zna będzie wiedział co to była za usterka i co dokładnie było robione.Co najważniejsze samochód chodzi jak nowy.Mam nadzieję,że ten feler został wyeliminowany definitywnie ,a nie na jakiś czas.

wtom
Mistrz
Mistrz
Model: i45
Silnik: 2.4 GDI

Post autor: wtom »

wawa69 pisze:Już po naprawie.Auto było w serwisie około 3tyg.(brakowało części) otrzymałem samochód zastępczy(nowy Yaris) który miałem okazję przetestować.W związku z tym,że nie znam się na mechanice napiszę co zostało napisane w protokole naprawy gwarancyjnej.
I do tego było wyszczególnienie użytych materiałów,a więc:olej przekładniowy LV75W-GL4 (2,5l+,05l),wałek shaft,łożysko bearing(tapered rol) X 3szt,uszczelniacz półosi prawej,uszczelniacz seal(type t oil),uszczelniacz półosi lewej,mechanizm różnicowy,łożysko bearing(tapered),masa uszczelniająca-czerwona,siłownik sprzęgła,płytka regulacyjna shim X 2szt,nakrętka półosi X 2szt.
Może ktoś kto się bardziej zna będzie wiedział co to była za usterka i co dokładnie było robione.Co najważniejsze samochód chodzi jak nowy.Mam nadzieję,że ten feler został wyeliminowany definitywnie ,a nie na jakiś czas.
mechanizm różnicowy wymienili z łożyskami i uszczelniaczami

jan_inżynier
Nowicjusz
Nowicjusz

Byłem w serwisie z wyjącą skrzynią. Nie naprawiali - czekamy na zmienione części. Centrala toyoty zna powtarzający się problem i zmienia technologię wykończenia zębów na przekładni głównej. Wymiana wadliwych kół teraz (na nowe ale starego typu) rozwiązałaby problem też tylko do czasu. Nowe koła będą dostępne dopiero za 2-3 miesiące. Jeżeli zdążą dostarczyć nowe części przed końcem mojej gwarancji - to skrzynia będzie tylko jeden raz rozbierana. Niestety nie wierzę w dobrą naprawę skrzyni. Według starych zasad - każde rozbieranie i naprawa skrzyni skraca jej żywotność o połowę. Tak naprawdę to chciałbym aby skrzynia rozleciała się do końca gwarancji.

sanchopan
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis/Verso CVT
Silnik: 1,8 Valvematic

Post autor: sanchopan »

jan - a jakie ma znaczenie kiedy części sprowadzą, jeśli problem został ZGŁOSZONY PRZED upływem terminu gwarancji? Nie ma to przecież żadnego znaczenia.

j123
Stara się...
Stara się...

Post autor: j123 »

Dobrze Jan piszesz. Mialem naprawiana skrzynie w okolicy 20.000km i nie jestem zadowolony. Chociaz serwis twierdzi ten typ tak ma. A ja chce zeby nie mial. Chce tylko zeby bylo tak jak w kazdym innym aucie. Nawet we Fiacie ktorym tez jezdze i w ktorym nic nie slychac ze strony skrzyni. Skoro Toyota twierdzi ze zna problem i ma patent na jego roziwazanie to dlaczego we wszystkicj samochodach nie wymienia tego na wolne od wady. Niech tam uzytkownik robi to za swoja kase. Naprawiaja swoje bledy za nasze pieniadze. Szkoda gadac. Wszyscy wiemy jak jest.

fisher1981
Coś wie...
Coś wie...
Model: T25
Silnik: 1.8 vvt-i

Post autor: fisher1981 »

wawa69 pisze:Już po naprawie.Auto było w serwisie około 3tyg.(brakowało części) otrzymałem samochód zastępczy(nowy Yaris) który miałem okazję przetestować.W związku z tym,że nie znam się na mechanice napiszę co zostało napisane w protokole naprawy gwarancyjnej.
a jaki koszt tej imprezy??

fisher1981
Coś wie...
Coś wie...
Model: T25
Silnik: 1.8 vvt-i

Post autor: fisher1981 »

Niestety mam ten sam problem co i wy koledzy.

Mam Avensis 1.8 vvt-i z 2007 roku i przejechane zaledwie 110 000 km. Ostatnio również zauważyłem coraz głośniejszą pracę silnika w związku z czym postanowiłem pojechać do mechanika (celowo unikam ASO złodziei). Mechanik zrobił kilka rund i powiedział że to ewidentnie skrzynia biegów. W szczególności to da się usłyszeć jak wrzucam wyższy bieg np jadą 60 km/h jak wrzucę 5 bieg to słychać to masakrycznie.
Mechanik powiedział że jest to kłopot ponieważ: nowej się nie opłaca kupować bo są cholernie drogie i do kupienia raczej tylko w ASO, założenie używanej nie daje gwarancji ile pochodzi czy miesiąc czy 10 lat a do tego w przypadku Toyot nie ma ich aż tylu na rynku co w przypadku VW.
Obecne siedzę i szukam jakiejś skrzyni ale nie ukrywam swojej frustracji. Moja druga Toyota ma juz 15 lat, przejechane ponad 200 000 km a skrzynia chodzi jak ta lala. Avensis mam od 1,5 roku i już musiałem wymienić sprężarkę a teraz ta cholerna skrzynia. To już nie ta sama Toyota co kiedyś i zapewne przy kupnie kolejnego auta już nie będę miał klapek tylko na Toyotę ustawionych.
Dla pocieszenie mój mechanik mi powiedział, żebym się nie zrażał bo tak naprawdę teraz każde nowe auto to "złom" tzn że wszystkie się psują a koszty są masakrycznie wysokie.

Pozdrawiam wszystkich

Ps. może macie skrzynie na sprzedaż lub polecicie pewnego sprzedawce??

ODPOWIEDZ