Ubezpieczenie - porady, opinie i doświadczenia

Inne tematy motoryzacyjne
droset
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: droset »

rudy Mundek pisze:W podobnym temacie - ponieważ muszę ubezpieczyć samochód na drugi rok mam pytanie: jak kupowałem auto (nowe) to wziąłem ubezpieczenie Generali i dokupiłam GAP (taki na trzy lata). Teraz muszę ubezpieczyć samochód na kolejny rok i tutaj nie wiem co wybrać? Przedłużenie Generali jest trochę droższe niż np. Link4. Jednak w Generali dają wycenę auta wg Autotax'u albo Eurotax'u i od tego liczą ubezpieczenie. Różnicę która wyniknie z wypłaty ewentualnego odszkodowania (szkoda całkowita) a wartości fakturowej samochodu pokrywa właśnie GAP. A GAP ma zapisane w umowie, że różnicuje na podstawie wkoty wypłaconej przez ubezpieczyciela, albo wg eurotax'u (która większa). Czy np. ubezpieczając auto na drugi rok w Link4, który wycenia auto wg Infotax'u będzie ta wycena mniejsza niżwycena wg Eutotax'u i może zaistnieć fakt, że nie dostanę pełnej kwoty fakturowanej bo wycena GAP'u wg eurotax'u będzie bradzo różnić się od tego co dostanę od ubezpieczyciela? Czy macie w tej kwestii jakieś doświadczenie? Czy może lepiej zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że i ubezpieczyciel i GAP skorzystają z tej samej wyceny?
Nie ma to znaczenia, ważniejsze jest jak wyceniają przy szkodzie całkowitej lub kradzieży a niestety w większości TU nie wygląda to tak jak przy zawieraniu umowy. Na starcie patrzą w katalog, wersja, przebieg itp. wyznaczają wartość i płacisz składkę a jak dojdzie co do czego to ten katalog jest tylko bazą do wstępnej wyceny. Dopiero wtedy się dowiesz na ile szacują twoje autko jak ci zaczna potrącać za cuda wianki.
Wiem, że to co piszę to mało konkretne ale dużo by pisać o nieuczciwych praktykach ubezpieczycieli. Kolega, który kupił odemnie avkę zadbał o najlepsze warunki ubezpieczenia po tym jak miał szkodę całkowitą swojego poprzedniego auta (do dzisiaj sprawa sie ciągnie - sądzą się). Pech chciał że moją byłą ślicznotkę mu ukradli źli ludzie, był przekonany że po 3 miesiącach dostanie prawie całą kasę i tym sie pocieszał. Nic bardziej mylnego, nagle znalazło sie 1000 czynników które w oczach ubezpieczyciela obniżają wartość auta, a których przy podpisywaniu umowy i wycenie samochodu nie widzieli. No i na koniec informacja - UNIQA.

Pozdrawiam

pako
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: pako »

dlatego trzeba czytac OWU i duzą wagę przywiązywać, w przypadku ac do wyceny auta... chyba w wypadku smart casco tego okrojonego pakietu, też wycena, jest ważna, chociaz tam jest jakis wklad wlasny.

Awatar użytkownika
SprinterPL
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T22
Silnik: D-4D 1CD-FTV

Post autor: SprinterPL »

Witam,

Proszę o radę związaną z dodaniem drugiego użytkownika samochodu przy zakładaniu kolejnej polisy oc+ac.
Konkretnie chodzi o moją małżonkę, która ma prawko od ok. 6 m-y, co wiąże się ze zwyżką za mały staż, a tym samym zwiększa koszty polisy.

W związku z czym jakie mogą być konsekwencje w przypadku stłuczki gdy prowadzi małżonka, a nie jest dodana jako potencjalny użytkownik samochodu. Czy ktoś to potem weryfikuje.
Dodam, że jeździ niewiele, dlatego zastanawiam się nad sensem płacenia dodatkowej daniny TU.

Pozdr. SprinterPL
Obrazek
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
"Мастер и Маргарита" - Михаил Афанасьевич Булгаков

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv

Post autor: wrc »

jest to weryfikowane, wiec jezeli masz takie ograniczenie to nie polecam ryzykowac :nie:

pozdr :-D

Tom
Mistrz
Mistrz
Model: Civic Siwa
Silnik: 1.4

Post autor: Tom »

Niektóre TU składkę ac uzależniają od wpisu w dowodzie rejestracyjnym i nie ma dla nich znaczenia, kto faktycznie użytkuje pojazd.
SprinterPL, podaj link do warunków ubezpieczenia - przeczytamy razem. W sprawie polisy OC powinien decydować wpis w dowodzie rejestracyjnym. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie ogranicza swobody dysponowania własnym mieniem. TU nie może Ci zakazać udostępniania pojazdu innym osobom.

Awatar użytkownika
SprinterPL
Coś wie...
Coś wie...
Silnik: D-4D 1CD-FTV

Post autor: SprinterPL »

Puki co nie mam konkretnego TU. Pytanie wzięło się stąd, że wczoraj zadzwonił przedstawiciel z Link 4 i podczas obliczania składki powiedział, że właśnie gdy żona będzie użytkować samochód, mimo iż nie jest wpisana do dowodu to będzie zwyżka za krótki staż posiadania prawka.
Zdziwiło mnie to bo w przypadku obecnej, wygasającej polisy w Warcie tego problemu nie było, choć informowałem ich, że żona będzie jeździć jak tylko odbierze prawko (powiedzieli że żona się nie liczy :jezyk: ).
W najbliższym tygodniu zrobię rozeznanie w direct'ach jak to oni widzą i dam znać. Zadzwonię również do przedstawiciela Warty i zobaczymy co zaproponują.
Obrazek
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
"Мастер и Маргарита" - Михаил Афанасьевич Булгаков

rosiu
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: rosiu »

ostatnio ubezpieczalem auto żony (ja jestem wlascicielem a Ona wspolwlascicielem - prawko od 10mcy) i robilem rozeznanie. W link4 doplata za "mlodego kierowce" byla 2x wyzsza niz w Hestii gdzie udalo mi sie ubezpieczyc duzo taniej. Warto sie rozejrzec. Wiem ze na przyszly rok napewno musze zrobic dobre rozeznanie bo firmy ubezp. różnie traktuja "mlodego kierowce". Dla jednych jest to prawko poniżej 1 roku a dla innych ponizej 2 lat.

pako
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: pako »

Musisz sprawdzić wyłączenia w ac. OC reguluje ustawa i jest to ubezpieczenie na samochód, towarzystwo musi wypłacić odszkodowanie jeżeli wypadek spowodowała osoba która nie jest wpisana do dowodu rej. (chyba, że... i patrz na wyłączenia w ustawie). Generalnie wpisuje się druga osobe do dowodu po to, żeby mogła zarabiać zniżki. Jeżeli chodzi o ac to każde towarzystwo ma swoje owu i tam musisz patrzeć. Generalnie nie powinno być wyłączenia na młodego kierowce, jednak warto to wczesniej sprawdzić.

Awatar użytkownika
adamsi
Coś wie...
Coś wie...
Model: Accord
Silnik: K20A6

Post autor: adamsi »

Generali - nigdy wiecej. 1,5 roku mnie i rzecznikowi ubezpieczonych zajeło wyegzekfowanie odszkodowania za poprzedni samochód.
Obrazek

Toyota Avensis T22 kombi ->Honda Civic 5 Gen -> Subaru Justy 1.2 4WD -> Toyota Avensis T22 Sedan -> Honda Accord CL7

Tom
Mistrz
Mistrz

pako pisze:Generalnie wpisuje się druga osobe do dowodu po to, żeby mogła zarabiać zniżki
...albo zwyżki...
adamsi, a możesz napisać dlaczego aż tak długo?

BoB77
Mistrz
Mistrz
Model: Avensis T22 FL SW
Silnik: D-4D

Post autor: BoB77 »

Ja poraz drugi kupilem pakiet OC+AC+Assistance w Benefii za posrednictwem MultiBanku. Nie mialem na razie watpliwego szczescia likwidacji szkody, niemniej jednak slyszalem ze nie ma z nimi problemow, jak to zwykle bywa z PZU, Allianz i Warta.

Ubezpieczenie mozna kupic przez MultiBank lub Mbank nawet nie bedac klientem i kiedy kupowalem nawet opjca full dla AC (ze zniesionym udzialem wlasnym, amortyzacja itp.) byla bardzo atrakcyjna cenowo.

P.S.
Nie mam nic wspolnego z zadna z wymienionych wyzej firm. Moze poza tym ze mam rachunek w MultiBanku.
Obrazek

MP3 USB SD AUX w fabrycznym radiu
ZMIENIARKI MP3 / Bluetooth

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator

pako pisze:OC reguluje ustawa i jest to ubezpieczenie na samochód, towarzystwo musi wypłacić odszkodowanie jeżeli wypadek spowodowała osoba która nie jest wpisana do dowodu rej. (chyba, że... i patrz na wyłączenia w ustawie).
placi nawet jak auto zostanie skradzione i spowoduje wypadek, OC jest na przypadek wszelki wielki ;-)
a w przypadku wielu firm przy AC firma pyta kto bedzie jezdzil autem, za granica nie jest inaczej ;-)

Awatar użytkownika
adamsi
Coś wie...
Coś wie...

TomDexter pisze:
pako pisze:Generalnie wpisuje się druga osobe do dowodu po to, żeby mogła zarabiać zniżki
...albo zwyżki...
adamsi, a możesz napisać dlaczego aż tak długo?
W szczegóły nie bede wchodził, ale już sam nie wiem ile było wycen, na których brakowało wyposażenia, okazało sie ze w zasadzie samochód to złom
np. w chwili ubezpieczania miał +2 % podniesioną wartość za stan.
póżniej zrobiłem rozrząd i inne duperele - zresztą jest w odpowiednim wątku i nagle okazało sie ze generali stwierdziło ze nie dbam o auto i -1%. czyli w sumie za zrobienienie min zrobienie rozrządu na orginałach scieli 3% wartości auta.
w trakcie korespondencji z rzecznikiem okazało sie ze wogóle auto zostało źle ubezpieczone i generali wykazało sie niedbalstwem w trakcie i takie tam kwiatki.
pomijam już ze Generali w jednym piśmie na 2 strony coś argumentuje, a w kolejnym jak im rzecznik wytknął z wyrokami SN ze postepują niezgodnie z prawem to nagle - nie pomylilismy sie. nie wypłaciliśmy bo ... zmiana wersji obrony . zenada.
Pozwole sobie przemilczec jak nazwac takie zachowanie.

i z własnego doświadczenia zadam pytanie. jak kupujecie AC to dostajecie wycene auta ? bo agent wycenia auto na np. 50 000. co sie składa na tą kwote ? jakie zniżki ? jakie zwyżki ?
i tu ubezpieczyciel ma pole do popisu :-(

A teraz mam DAS-a, w razie co upowaznienie, i nie mam zamiaru sie bujac z ubezpieczycielem. ale generali nigdy wiecej. jeszcze musze zabrac inne ubezpieczenia od nich, a troche tego mam :-(
Obrazek

Toyota Avensis T22 kombi ->Honda Civic 5 Gen -> Subaru Justy 1.2 4WD -> Toyota Avensis T22 Sedan -> Honda Accord CL7

jacollo
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: jacollo »

Ja mam doświadczenie z Aviva CU tata ubezpieczył w pakiecie roczną thalię po czym po jakiś 2 miesiącach cofając postanowił przebudować troszkę oświetlenie na parkingu. Po zgłoszeniu na Asistance po tygodniu przyjechał do nas Pan rzeczoznawca, po czym wybraliśmy naprawę bezgotówkową w ASO i po 3 tygodniach auto było jak nowe. Bezproblemowo, rzeczowo i szybko.
Polecam

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator

adamsi pisze:i z własnego doświadczenia zadam pytanie. jak kupujecie AC to dostajecie wycene auta ? bo agent wycenia auto na np. 50 000. co sie składa na tą kwote ? jakie zniżki ? jakie zwyżki ?
u mnie mila pani wycenila auto z eurotax-u, pytajac o wszystkie dane (a wiec terra+ d4d wagon) i wyskoczyla jakas tam wartosc, ktora ja delikatnie skorygowalem w dol, bo uznalem te wartosc za nierynkowa, poki co nie korzystalem z odszkodowania wiec jestem zadowolony ;-)
szkoda ze wiekszosc z osob z ubezpieczenia zadowolone jest tylko do momentu powstania szkody...

Awatar użytkownika
adamsi
Coś wie...
Coś wie...

wrc pisze:
adamsi pisze:i z własnego doświadczenia zadam pytanie. jak kupujecie AC to dostajecie wycene auta ? bo agent wycenia auto na np. 50 000. co sie składa na tą kwote ? jakie zniżki ? jakie zwyżki ?
u mnie mila pani wycenila auto z eurotax-u, pytajac o wszystkie dane (a wiec terra+ d4d wagon) i wyskoczyla jakas tam wartosc, ktora ja delikatnie skorygowalem w dol, bo uznalem te wartosc za nierynkowa, poki co nie korzystalem z odszkodowania wiec jestem zadowolony ;-)
szkoda ze wiekszosc z osob z ubezpieczenia zadowolone jest tylko do momentu powstania szkody...

tak, tylko ze taka wycena jest "bazą" do dalszych znizek/zwyżek przy wypłacie. np nagle przy wypłacie sie okazuje ze od tej ceny masz -7% za to ze auto jest z zachodu, o czym w chwili ubezpieczania nie było mowy

[edit]
a ja skorygowałem w góre - zapłaciłem większe ubezpieczenie a do wypłaty była brana wartośc katalogowa - nieskorygowana.
Obrazek

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator

tak, ale te ekstrasy (przebieg, pochodznie, brak serwisow w aso itd.) to juz niestety stary numer ubezpieczycieli ...
no i po szkodzie zaraz okazuje sie ze sytuacja na rynku aut uzywanych sie zalamala i wartosc auta jest duzo nizsza niz ta z umowy :glupek:

Awatar użytkownika
adamsi
Coś wie...
Coś wie...

wrc pisze:tak, ale te ekstrasy (przebieg, pochodznie, brak serwisow w aso itd.) to juz niestety stary numer ubezpieczycieli ...
no i po szkodzie zaraz okazuje sie ze sytuacja na rynku aut uzywanych sie zalamala i wartsoc auta jest duzo nizsza :glupek:

mi auto ukradli po 3 miesiącach. nie mogłem zrobić jakiś olbrzymich przebiegów

[edit]
nie no mi w końcu uwzględnili remoncik który zrobiłem. ale dopiero po interwencji. bo pierwotnie to rzeczoznawca nie zauważył książki serwisowej
Ostatnio zmieniony 12 paź 2009, 20:41 przez adamsi, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Egaraz
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: Egaraz »

Opinie będa bardzo rózne,praktycznie przy każdej firmie ubezpieczeniowej doszukamy sie plusów i minusów. Należy kierować sie cena,czyli tym gdzie jest tanio i jakie pakiety nam oferuja.
Sklep Motoryzacyjny - www.Egaraz.com

Tom
Mistrz
Mistrz

Egaraz pisze:praktycznie przy każdej firmie ubezpieczeniowej doszukamy się plusów i minusów
Tak, ale dobrze jest wiedzieć, jaką dokładnie usługę kupujemy i czy/jakie posiada ona słabe strony. Uczciwie zrobiona wycena w momencie zawierania umowy, pozwala uniknąć wielu problemów w sytuacji, w której przyjdzie nam jednak skorzystać z odszkodowania. Poza tym dobrze jest wybrać najlepszą opcję DLA NAS.

ODPOWIEDZ