Słaba klimatyzacja w T27

Wszystko o klimatyzacji i ogrzewaniu...
Daniell
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis T27

Słaba klimatyzacja w T27

Post autor: Daniell »

Witam,

Posiadam Toyotę Avensis T27 z 2009r. Zakupiłem ją w maju, tego roku i niedługo potem "nabiłem" klimatyzację, odgrzybiłem i ozonowałem. Wymieniłem filtr kabinowy na nowy - węglowy oraz filtr powietrza.
Nie mniej jednak przez ostatnie upały, że tak powiem, klimatyzacja ledwie dawała radę. Auto stało na parkingu, nagrzane przez słońce, po ruszeniu, przejechaniu 1-2 km i włączeniu klimatyzacji niewiele pomagała.
Dmuchawa pracuje prawidłowo lecz wydmuchiwane powietrze jest mam wrażenie niewystarczająco zimne - ciężko schłodzić auto.
Układ sądzę, że jest szczelny. Nie wycieka żaden płyn np. w trakcie postoju. Klimatyzacja jest manualna i co mnie zastanawia, ustawiając ją pokrętłem na najniższym stopniu (z najniższą temp.) wyświetlacz pokazuje jedną kreskę I.

Czy ktoś może wie, na jaką temp. minimalną ustawiana jest fabrycznie, manualna klimatyzacja w T27? Pytam, bo może "ten typ tak ma"? :) W każdym bądź razie, jak dla mnie jest o wiele za słabo i już nie wiem czy tak musi być, czy coś jest nie tak...

Z góry dzięki za pomoc.
Daniel.

Awatar użytkownika
AveJacek
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T25

Re: Słaba klimatyzacja w T27

Post autor: AveJacek »

W T27 Manualna? A ten wyświetlacz to od manualnej? U mnie w T25 też rewelki nie ma.

SLK
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T27FL

Post autor: SLK »

U mnie w manualnej nie ma problemu aby schłodzić szybko samochód, nawet jeśli nagrzany na słońcu. Trzeba tylko włączyć mocny nawiew przedni na desce + nogi (nie ten na przednią szybę, bo tam jest tak rozgrzany plastik że klima nic nie da). Oczywiście klima na minimum. Ale co prawda mam sedna i przyciemniane szyby z tyłu, więc może to ma jakieś znaczenie.

W serwisie mają termometry do mierzenia temperatury powietrza z nawiewu. Ewentualnie spróbuj sam zmierzyć temperaturę minimalną klimy z nawiewu - jak ma ok. 0 stopni to powinno być ok.

carsik
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Corolla Verso

Post autor: carsik »

nie ma mozliwości aby z nawiewu leciało powietrze o temp. 0 stopni. 7-9 stopni to już rewelacyjny wynik.

Zbigniewa
Coś wie...
Coś wie...
Model: T27FL Prestige cvt

Post autor: Zbigniewa »

Z pewnością coś jest nie tak.
Po ustawieniu na maksymalne chłodzenie, po kilku minutach mam w samochodzie przyjemny chłodek, bez względu na temperaturę zewnętrzną.
Stwierdziłeś, że płyn (czynnik chłodniczy) nie wycieka, ale może już go nie ma, tzn wyciekł wcześniej lub jest go zbyt mało w obiegu (niedoładowany).
Pozostaje zmierzyć temperaturę powietrza na wylocie z nawiewów.
Temperatura na wylocie powinna wynosić ok. 10 C.
AVE!
Obyś Żył Wiecznie!

Zbigniewa
Coś wie...
Coś wie...

SLK pisze:U mnie w manualnej nie ma problemu aby schłodzić szybko samochód, nawet jeśli nagrzany na słońcu. Trzeba tylko włączyć mocny nawiew przedni na desce + nogi (nie ten na przednią szybę, bo tam jest tak rozgrzany plastik że klima nic nie da). Oczywiście klima na minimum. Ale co prawda mam sedna i przyciemniane szyby z tyłu, więc może to ma jakieś znaczenie.

W serwisie mają termometry do mierzenia temperatury powietrza z nawiewu. Ewentualnie spróbuj sam zmierzyć temperaturę minimalną klimy z nawiewu - jak ma ok. 0 stopni to powinno być ok.
Przy 0 stopniach na wylocie, to gile z nosa by leciały!
W poprzednim samochodzie temperatura powietrza na nawiewach wynosiła 14 stopni i serwis klimy stwierdził, że tak powinno być.
AVE!
Obyś Żył Wiecznie!

Awatar użytkownika
AVE
Guru
Guru
Model: T22,T27 jest T27 FL

Post autor: AVE »

ja zawsze ustawiam na największe chłodzenie, duży nawiew na pasażerów i na nogi i po 2-3 min jest ok,
wg mnie min tem. nawiewu to 16C.

Daniell
Nowicjusz
Nowicjusz

Dziękuję Wam za opinie i porady.
Zmierzę sobie temperaturę na wylocie z nawiewu i zobaczymy. Czynnik chłodzący też sądzę, że jest w obiegu instalacji, ponieważ odkąd użytkuję ten samochód nie zauważyłem pod nim żadnej plamy (chyba, że mi uciekł w trakcie jazdy:).

Jedyne co mnie jeszcze zastanawia, to czy ustawiając minimalną temperaturę klimatyzacji powinna być ta pojedyncza kreska "I" na wyświetlaczu czy powinno jej nie być? W manualnej klimatyzacji wyświetlane jest to kreskami na wyświetlaczu i nie wiem czy powinna być, czy nie i mam coś nie tak z pokrętłem TEMP.

Wygląda to tak jak na załączonych zdjęciach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Zbigniewa
Coś wie...
Coś wie...

Przy nagrzanym wnętrzu i maksymalnym ustawieniu chłodzenia, wskaźnik nawiewu winien być "zakreskowany" do końca skali, chyba, że masz ręcznie ustawiony minimalny nawiew (pokrętło z wiatrakiem).
AVE!
Obyś Żył Wiecznie!

Daniell
Nowicjusz
Nowicjusz

Nie, nie, pokrętłem z wiatrakiem mogę regulować siłę nawiewu do końca skali. Tu nie ma problemu. Bardziej chodzi mi o to, czy powinna być przez cały czas ta jedna kreska na wyświetlaczu TEMP. Nie mogę jej zminimalizować, kręcąc pokrętłem TEMP w lewo, aby maksymalnie obniżyć temperaturę z klimatyzacji.

carsik
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Corolla Verso

Post autor: carsik »

Daniell pisze:Dziękuję Wam za opinie i porady.
Zmierzę sobie temperaturę na wylocie z nawiewu i zobaczymy. Czynnik chłodzący też sądzę, że jest w obiegu instalacji, ponieważ odkąd użytkuję ten samochód nie zauważyłem pod nim żadnej plamy (chyba, że mi uciekł w trakcie jazdy:).
no ale czynnik to gaz a nie ciecz.

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Model: Avensis T22

Post autor: wrc »

SLK pisze:W serwisie mają termometry do mierzenia temperatury powietrza z nawiewu. Ewentualnie spróbuj sam zmierzyć temperaturę minimalną klimy z nawiewu - jak ma ok. 0 stopni to powinno być ok.
chyba zartujesz, zajrzyj do serwisowki...

Awatar użytkownika
Dżejk Zet
Guru
Guru
Model: Rolniczy

Post autor: Dżejk Zet »

Kolego, nabij klimatyzacje. Na bank nie masz czynnika.

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Model: Avensis T22

Post autor: wrc »

Niekoniecznie musi byc z tym problem, klimatyzacja wcale nie pracuje gorzej jak jest dolny stan czynnika. pozdr

Awatar użytkownika
syq
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: avensis T25

Post autor: syq »

witam, postanowilem odswiezyc temat. od paru dni moja dziewczyna marudzi ze jej klima slabo chodzi w t27 wiec postanowilem dzisiaj podjechac do warsztatu zyby ja nabic i wyczyscic. po robocie wyszlo ze w ukladzie bylo 235 g czynnika przy ktorym wydaje mi sie ze powinno chlodzic wystarczajaco (tak mialem w mojej t25), zostala dobita do konca czyli weszlo 450g a roznicy nie ma zadnej. przy temperaturze zewnetrznej 28 stopni powietrze jest nie wiele chlodniejsze niz przy wylaczonej klimatyzacji na samych wiatrakach. czy ktos moze cos doradzic co moze byc przyczyna?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zupens
Mistrz
Mistrz

Post autor: Zupens »

Przy duzych upalach szybciej schlodzisz auto uzywajac wewnetrznego obiegu powietrza. Ja jezdze na klimie caly rok. Gdy wsiadam do nagrzanego na sloncu auta to opuszczam wszystkie szyby w celu pozbycia sie cieplego powietrza po jakims czasie sile nawiewu powietrza ustawiam na 4 kreski obieg wewnetrzny i temp. 21 stopni- nizej nigdy nie mialem potrzeby. Jak juz mi sie auto schlodzi to wylaczam obieg wewnetrzny i po robocie. Dodam tylko, ze przy serwisie klimy termometr wlozony w kratke powietrza pokazywal 5 stopni i jest to bardzo dobry wynik.

Przy temperaturze na kratce 0 stopni parownik klimatyzacji bylby jedna wielka bryla lodu.

Awatar użytkownika
syq
Nowicjusz
Nowicjusz

Zupens pisze:Przy duzych upalach szybciej schlodzisz auto uzywajac wewnetrznego obiegu powietrza. Ja jezdze na klimie caly rok. Gdy wsiadam do nagrzanego na sloncu auta to opuszczam wszystkie szyby w celu pozbycia sie cieplego powietrza po jakims czasie sile nawiewu powietrza ustawiam na 4 kreski obieg wewnetrzny i temp. 21 stopni- nizej nigdy nie mialem potrzeby. Jak juz mi sie auto schlodzi to wylaczam obieg wewnetrzny i po robocie. Dodam tylko, ze przy serwisie klimy termometr wlozony w kratke powietrza pokazywal 5 stopni i jest to bardzo dobry wynik.

Przy temperaturze na kratce 0 stopni parownik klimatyzacji bylby jedna wielka bryla lodu.
Na obiegu wewnętrznym jest to samo. Tez na klimie jeżdzę cały rok. Pare tygodni temu było ok a teraz coś sie porobiło i nie wiem co.

Awatar użytkownika
Zupens
Mistrz
Mistrz

Post autor: Zupens »

Moim zdaniem 2 rzeczy do sprawdzenia. Czy uklad klimy szczelny, ale to majster powinien sprawdzic przed nabiciem. A druga to moze trzeba sprawdzic klapy w ,,mieszalniku powietrza,,. Ja zaczalbym od tego.

Awatar użytkownika
syq
Nowicjusz
Nowicjusz

Układ szczelny bo było sprawdzane i przed serwisem było ponad 200g czynnika wiec to raczej nie to.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

fiordek
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: fiordek »

Moim zdaniem 2 rzeczy do sprawdzenia. Czy uklad klimy szczelny, ale to majster powinien sprawdzic przed nabiciem. A druga to moze trzeba sprawdzic klapy w ,,mieszalniku powietrza,,. Ja zaczalbym od tego.
ewentualnie spreżarka (kompresor) może należałoby sprawdzić

ODPOWIEDZ